En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları - 2022 Eylül - MGS Software

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları – 2022 Eylül

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları 2022 yılı itibariyle Twitter, TikTok, YouTube, Instagram, Facebook, WhatsApp, Reddit, Quara ve Telegram’dır; Popüler Sosyal Medya Uygulamaları kolay bilgi ulaşımı, keyifli zaman ve yüksek etkileşim sunmaktadır.

Sosyal medya üzerinde yer alan uygulamalar, günümüz itibariyle etkileşimin ve kullanıcının odak noktası haline gelmiştir. Bu bağlamda, pek çok ticari faaliyet veya genel içerikler sosyal medya kanalları üzerinden dönmektedir. Buna ilaveten pek çok uygulama da yine sosyal medya tabanlı geliştirilmeye başlanmıştır. Hal böyle olunca sosyal medya, şirketlerin veya bireysel çalışanların aktif olarak ürün satabileceği, pazarlayabileceği ve hatta reklam faaliyetlerinde bulunabileceği alan haline gelmiştir.

Adı geçen sosyal medya uygulamalarında da pek çok medya platformları, ınfluencerlar, sayfalar ve kanallar yolu ile reklam ve pazarlama stratejileri belirlenmektedir. İnsanların alışveriş yaptığı veya ürün tanıtımından etkilenerek alışverişe yönlendiği bu platformlar, sosyal medya şirketlerinin ortak hedef noktası olmayı başarmıştır.

Sosyal medya platformlarında ürün ve hizmet tanıtımı gibi alanlarda çalışma yürütmek isteyen pek çok kişi platformda karar kılamamaktadır. MGS Software bu noktada uzman departmanı ile en iyi yol gösterici konumunda yer almaktadır ve 2022 yılı itibariyle en çok kullanılan ve en popüler sosyal medya platformlarını sunmaktadır.

Sosyal Medya Nedir? Nasıl Gelişmiştir?

Sosyal Medya Nedir?; Sosyal Medya, kullanıcıların reklam; tanıtım, fikir ve hayatlarını paylaştığı alanı kapsayan elektronik kitle iletişim aracıdır. Sosyal medya araçları, elektronik kitle yapısını meydana getirir ve iletişimin somut halini ortaya koyar. Bu bağlamda, web sitesinin daha küçük ve daha hızlı bir mikro çalışmasını oluşturur.

Sosyal Medya uygulamalarında belirli stratejiler ile etkileşim odaklı hamleler yapılmaktadır.  Bu hamleler ilk defa Six Degrees adı verilen ve 1997 yılı E-Posta sisteminde ortaya çıkmıştır. Tarihsel süreç içerisinde, stratejiler genişlemiş ve çeşitli sosyal medya kanalları oluşmuştur. Aynı zamanda bu sosyal medya kanallarına ilaveten birde sosyal medya araçları meydana gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre günümüzde 10 milyara yakın insan akıllı telefonlara sahiptir ve bu telefonlar ile sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmaktadır. İşte sosyal medya uzmanlarının da ilgi alanını çeken kitle budur. Ülkesel olarak konuya yaklaştığında ise yine telefon üzerinden sosyal medya platformlarını takip eden insanların sayısı çok fazladır.

Sosyal Medya Neden Önemlidir? 

Sosyal Medya platformları, günümüz itibariyle yüksek etkileşim oranıyla ana alan haline gelmiştir. Mobil cihazların fazlalığı ve her yerde kullanılıyor olması, bu platformların önemini de arttırmıştır. Milyonlarca kullanıcının yer aldığı ve yoğun şekilde konuşulduğu Sosyal Medya Neden Önemlidir?;

 • Sosyal medya platformları, kişide bağlılık yaratır ve kaçınılmaz durumdadır,
 • Platform üzerinde aktif insan sayısı fazladır ve pazaryeri olarak uygundur,
 • Ürün tanıtımı, reklam ve pazarlamaya müsaittir,
 • Alışveriş yapmaya yönlendirir ve özendirir,
 • Ürün pazarlama ile ilgi çekici hale getirilebilir,
 • Kampanya, hizmet ve ürün kolaylıkla milyonlara ulaştırılabilir,
 • Marka bilinirliğini, güveni ve kurumsal kimliği ortaya çıkarır.

Sosyal Medya platformları, kurumsal bir kimlik edinmenizde bir araçtır. E-ticaret veya kişisel blog sayfaları için bir pazaryeridir ve yoğun kullanıcı sayısıyla bağlantılı olarak kullanıcıya bir düzen sunar. Sosyal medyada güçlü bir profil oluşturularak, firma; işletme veya medya platformlarından alışveriş yapılmasını sağlayabilir ve markanızı güçlendirebilirsiniz.

En Popüler Sosyal Medya Uygulamaları 2022

En Popüler Sosyal Medya Uygulamaları 2022

Reklam ve pazarlama denildiğinde akıllara doğrudan Sosyal Medya mecraları gelmektedir ve bu mecralarda en fazla kitleye ulaşma çalışmaları yapılmaktadır. Instagram, Facebook, Twitter ve son zamanlarda TikTok, Türkiye’de tercih edilen platformlardan sadece birkaçıdır. Bu platformlar, yorum; beğeni, paylaşım; bilgi, eğlence veya Influencerlar yolu ile tanıtımların bütününü kapsayacak şekilde kullanılmaktadır. Bu bağlamda, kullanıcılara dönük hizmet veren pek çok kişi en popüler uygulamaların listesini bulmaya ve bu platformlarda kitlesini arttırmaya çalışmaktadır.

Milyonlarca kullanıcıya ulaşılabilen ve dolayısıyla etkileşimi yüksek En Popüler Sosyal Medya Uygulamaları 2022 yılı için sırasıyla şöyledir;

 • WhatsApp,
 • TikTok,
 • Twitter
 • Instagram,
 • YouTube
 • Telegram,
 • Facebook,
 • Linkedln
 • Quara,
 • Reddit.

Sosyalleşmenin dijital ortamda kendini bulmasıyla birlikte yukarıda ki platformlarda etkileşim oranı bir hayli artmıştır. Hal böyle olunca, ürün; hizmet ve kampanya tanıtımları ve bunlara ilaveten blog içeriklerin servis edilmesi sosyal medya kanalları ile sağlanmaya başlamıştır. Tüm bu platformlarda varlığınızı hissettirebilmek için profesyonel bir destek almanı ve uzman bir kadro ile çalışmayı yürütmelisiniz. 

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

En çok kullanılan platformlar her yıl güncellenmektedir ve listeye farklı uygulamalar dahil olmaktadır. Ancak genel itibariyle değişmeyen ve kemikleşmiş 7 platform bulunmaktadır. Bu bağlamda, MGS Software Sosyal Medya Yöneticiliği ile profesyonel bir hizmet alarak sosyal mecralarda sizde yükselişe geçebilirsiniz. Reklam ve dijital pazarlama alanında bünyesinde barındırdığı profesyonel kadro ile doğru kitleye doğru hizmeti ulaştırmayı başarmaktadır. Bu yılın ve önümüzde ki yılında Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları şunlardır;

1. Facebook

Facebook günümüzde, eski şaşalı günlerini aratmaktadır ancak güncel olarak 3 milyar aktif kullanıcı sayısı ile hala yüksek etkileşim oranı bulunmaktadır. Dolayısıyla ürün, hizmet ve kampanya pazarlamaları için açık ara en fazla tercih edilen platformlardan biridir. Üstelik Zuckerberg’in Facebook yöneticiliğini de almasıyla birlikte reklam ve pazarlama konusunda da pek çok yenilik getirilmiştir: meta ve reklam kütüphanesi.

2. Instagram

Instagram, Influencerların yoğunlukta olduğu ve alışverişin en fazla yapıldığı platformlardan biridir. Aktif olarak kullanıcı sayısı yaklaşık 2 milyardır ve günden güne bu sayıyı arttırmayı başarmaktadır.

3. TikTok

TikTok pek çok kişi tarafından yaş ortalaması düşük kitleye hitap eden bir uygulama olarak görülse de 2 milyara yakın kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Hal böyle olunca, reklam ve pazarlama için eşsiz bir pazaryeri olarak karşımıza çıkmaktadır.

4. Twitter

Twitter kendi doğası gereği etkileşim oranı çok yüksektir ve sadece 1 milyara yakın kullanıcı sayısı vardır. Ancak bu kullanıcı sayısı aldatıcı olmamalıdır çünkü kendi içerisinde etkileşim oranı çok yüksektir. Ürün pazarlama, reklam ve içerik girişi için profesyonel bir yönetim ile diğer platformlardan daha fazla kullanıcıya ulaşılabilir.

5. YouTube

YouTube çok uzun süredir sosyal medya platformları arasında yer almaktadır ancak 2022 yılında çok büyük bir çıkış yakalamıştır. Yaklaşık 2.5 milyarlık bir kullanıcı sayısı olan bu platformda, site içi kullanım süresi de oldukça yüksektir.

6. Telegram

Telegram, sosyal medya platformları arasında nispeten daha sakin bir kullanıcı portföyüne sahiptir. 2022 yılı itibariyle yaklaşık 1 milyara yakın kullanıcı sayısıyla ürün, hizmet ve kampanya tanıtımları için tercih edilmektedir. Denetime kapalı olan ve bot ile yönetici ayarlanabilen bu platform, kullanıcı çekmek için oldukça uygundur.

7. Reddit

Reddit yaklaşık 500 milyon kullanıcı sayısına sahip çok büyük bir küresel forum sitesidir. Forum sitesi olmasıyla birlikte reklam, tanıtım ve kampanyaların etkileşim oranları da çok yüksektir. Konular genel itibariyle soru-cevap ve yardım amaçlı açılmasıyla birlikte geri dönütlerde oldukça iyidir.

MGS Software, tüm bu platformlar özelinde etkileşim odaklı çalışmalar yürütmektedir. Uzman kadrosuyla birlikte marka bilinirliğini arttırmak, gelişmek ve büyümek ister misiniz? O halde MGS Software temsilcileri ile iletişime geçebilir ve hızlıca bir proje başlatabilirsiniz.

5/5 - (21 votes)