• İletişim
 • info@mgssoftware.net
 • Destek

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, en sade ve basit tanımla; Reklamın, tanıtımın veya pazarlamanın çeşitli teknikler kullanılarak internet mecraları üzerinden yapılmasıdır. Ancak hayatın dijitalleşmesi ile birlikte bazı farklı kavramların iç içe geçtiğine ve aynı anlama geldiğine şahit olduk. Bundan dolayı dijital pazarlama kavramı yerine

 • Online pazarlama
 • Çevrimiçi reklamcılık
 • İnternet reklamları

vb. tanımlamalar da yapılmaktadır. Adına her ne denirse densin; dijital pazarlama için olmazsa olmaz unsur, kullanılan mecradır. Dolayısıyla pazarlama süreci, internet altyapılı bir şekilde gerçekleşiyorsa, bu noktada dijital pazarlama süreci ile karşı karşıyayız demektir.

Dijital pazarlamanın yapılmasını sağlayan ana unsur, araçlardır. Bu araçlar bir bilgisayar olabilir; Facebook, Instagram gibi bir sosyal medya ağı olabilir ya da bir akıllı telefon… Dijital pazarlama için araç fark etmez. Önemli olan bu aracın çevrimiçi olarak erişilebilmesidir. İnsanlara çevrimiçi olarak ulaşan reklam ve tanıtım fikirleri, dijital pazarlama ürünleridir.

Dijital Pazarlama Çalışma Türleri

Dijital pazarlama, günümüzdeki devasa bütçeli şirketlerin tüm reklam politikasını belirleyebilir. Zira birçok şirketin internet üzerinden yaptıkları reklam çalışmalarına dev bütçeler ayırdıklarını biliyoruz. Bu nedenle dijital pazarlamanın her evresi kesinlikle ciddi bir iştir. Bu bakımdan dijital pazarlama ajanslarının işi kolay olmadığı gibi zaman zaman da streslidir.

Ülkelerin en önemli şirketlerinin pazarlama faaliyetlerini yöneten ajanslar, dijital pazarlama çalışmalarını farklı türlere ayırabilir. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki maddeler, bir dijital pazarlama ajansının gerçekleştirdiği faaliyetlerinin farklı türlere ayrılmış hali olabilir.

 • Sanal PR Çalışması
 • İçerik Pazarlaması
 • İnternet Reklamcılığı

Kendi içinde farklı konseptlere ayrılan dijital pazarlama faaliyetleri, genel olarak aynı amacın peşinden koşar. Sanal PR çalışmasında sık ziyaret edilen internet siteleri hedeflenir. Web adreslerini ziyaret eden internet kullanıcılarının reklamlar üzerinden ilgili markaya ait bir algıya sahip olmaları istenir.
İçerik pazarlaması ise sosyal medya mecraları ve bloglar üzerinden yapılır. İnternet reklamcılığı da başta Google olmak üzere Facebook, Instagram, Youtube gibi popüler sosyal ağlardaki tanıtım/reklam çalışmalarını ifade eder.

Her dijital pazarlama ajansı, kendi çalışma türünü yine kendisi belirler. Dolayısıyla dijital pazarlama dünyasında farklı jargonlar üretilebilir. Var olan mecra sayısı arttıkça, yeni dijital marketing kavramları ile de karşılaşabiliriz.

Dijital Pazarlama Teknikleri Neler?
Dijital pazarlama teknikleri, pazarlamanın yapıldığı dijital ortamın kendisini belirler. Bu nedenle kullanılan teknik son derece önemlidir. Dijital pazarlama tekniği belirlemenin neden önemli olduğunu şu şekilde belirtebiliriz:

 • Reklam çalışmasının bütçesini belirler.
 • Stratejiye karar verir.
 • Hedefleme imkanı sunar.
 • Reklam kampanyasını daha verimli hale getirir.

Dolayısıyla kullanılan teknik, dijital pazarlamanın nasıl ve hangi yöntemlerle yapılacağına karar verir.

Dijital Pazarlamanın Temeli: Web Siteleri

Dijital pazarlama tekniklerine ek olarak pazarlama faaliyetinde bulunan şirketlerin mutlaka kendilerine ait bir web sayfaları bulunmalıdır. Web sitesi, şirket ve markaların dijital dünyadaki kimliğidir. Web sitesi olmayan bir markanın inandırıcılığını yitirme ihtimali yüksektir. İletişim ve Hakkında gibi kategoriler ile ziyaretçiler aydınlatılmalıdır. Aynı zamanda resmi bir şirket için misyon, vizyon vb. kategorilere de ihtiyaç duyulabilir.

Dijital pazarlama tekniklerinin başarılı olması için markayı temsilen bir web sitesine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde pazarlaması çok iyi bir şekilde yapılsa dahi istenen başarı elde edilmeyebilir. Kullanıcı ve performans odaklı bir web tasarım, markalar için oldukça önemli bir artıdır.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Neler?

Dijital pazarlama kitlesel pazara uyum sağlamak isteyen her işletme için faydalıdır. TV reklamları ve yazılı basın reklamlarının aksine çok daha etkili sonuçlar verebilir. Dijital pazarlama faydalarını genel olarak aşağıdaki maddeler doğrultusunda belirtebiliriz:

 • Hedef kitleye uygun mesajlar verme konusunda çok başarılıdır.
 • Ölçülebilirdir; bu sayede pazarlama stratejisinin başarısını kısa sürede test etme imkanı verir.
 • Uygun maliyetlidir. Geleneksel reklamlara (tv, gazete vb.) göre daha düşük bütçe ile daha verimli sonuçlar verebilir.
 • Daha etkili reklam kampanyaları yaratma ihtimalini kolaylaştırır.
 • Müşterilerin dijital reklamlara nasıl tepki verdikleri hemen anlaşılır. Bu nedenle etkileşim seviyesi maksimum seviyededir.
 • Kolay etkileşim yarattığı için müşteri sadakati yaratma potansiyeli oldukça yüksektir.
 • Kişiselleştirilmiş reklam çalışmaları yapma fırsatı verir.
 • Satın alma işlemini kolaylaştırır. Doğru kampanyalar ile müşterilere tek tıkla satın alma imkanı verir.

Sonuç: Dijital Pazarlama Hem Bugünün Hem de Geleceğin Pazarlamasıdır
Dijital pazarlama ile ilgi çekici reklam kampanyaları yaratma süreci daha basittir. Doğru kurgulanmış bir içerik stratejisi ile akılda kalıcı olmanın anahtarıdır. Dijital pazarlama hem bugünün hem de geleceğin pazarlamasıdır. Hangi stratejilerin avantajlı, hangisinin ise yetersiz olduğu hakkında hızlı bilgiler sunar.