Kurumsal Yazılım Nedir? Yazılım Geliştirme - MGS Software

Kurumsal Yazılım Nedir? Yazılım Geliştirme

kurumsal yazılım nedir

Kurumsal Yazılım Nedir?

Kurumsal Yazılım Nedir?; işletme, şirket veya bireysel çalışanlara yönelik sektöre göre şekillendirilmiş ve tüm fonksiyonların tek bir yerden yönetilmesini sağlayan Kurumsal Yazılım Geliştirme alanının bir bütünüdür.

Firma veya işletmeler süreç içerisinde hedef ve ihtiyaçlarına dönük olarak farklı işlevlerde bulunur. Bu bağlamda, firma veya işletmeler de farklı yazılım özellikleri özelliklerine ve kreatif çözümlere ihtiyaç duyar. Yönetim süreçlerinde, bilgisayar yazılımından destek almak artık kaçınılmaz hale gelmiştir ve her firmaya özgün olarak çalışılmalıdır. İş süreçlerine bağlı olarak farklı yazılımların tercih edilmesi ve özel uygulamaların çalışılması çok kolay bir durum değildir. Kullanıcı işlemlerinin tamamını, tek panel üzerinde ve sadece işletmeye uygun olarak tasarlanan kurumsal yazılımlar iş sürecine entegre edilebilmelidir.

İş sürecinde kurumsal yazılımın yetersiz kalması veya uyumlu olmaması, firmaya sadece verimli olmayan gider kalemi yaratacaktır ve ana yapısını da bozacaktır. Bu bağlamda, MGS Software, işletme veya firmanıza özgü olarak kurumsal yazılımızı geliştirebilir ve tamamen firma yapınıza entegre edebilir. 

Peki, kurumsal yazılım ne işe yarar?; neler sunar, hangi özelliklere sahiptir ve amacı nedir?

Kurumsal Yazılım Geliştirme Ne İşe Yarar?

Kurumsal Yazılım Geliştirme Ne İşe Yarar?; firma veya işletmelerin ihtiyaç duyduğu özel ve farklı yazılımlar ile iş süreçlerine destek olmaya ve verimliliği arttırmaya yarar. İşletme veya firmalar iş süreçlerini ve verimlilikleri arttırmak için stratejiler ortaya koyar. Bu bağlamda, bulut tarzı yeni ve modern teknolojiler ile firmalarını entegre etmeleri gereklidir. Aynı zamanda sadece kendilerine özel bir yazılım geliştirmeleri ve kendi yapılarına adapte etmeleri çok önemlidir.

Firma veya işletmeler özellikle kendi iç yapılarına ve iş süreçlerine uygun bir yazılım bulamamaktadır. Hazır yazılımlar ile bu açıkları kapatmak imkansızdır ve verimlilikleri de oldukça düşüktür. Kurumsal İş Geliştirme Yazılımları yönetimden pratikliğe kadar pek çok fayda görülmektedir. ERP, CRM ve HRM gibi iş geliştirmeye dönük geliştirilen yazılımlar, tüm iş yönetim süreçlerini tek bir panel üzerinde ve ortak paydada işlemektedir. ERP, CRM ve HRM gibi mobil ve cloud’da çalışması ve genel olarak Kurumsal Yazılım Geliştirme Ne İşe Yarar?;

 • Tüm yönetim süreçleri tek bir yerde ve ortak platformda işlenir,
 • Bilimsel veriler anlık olarak analiz edilir,
 • İş süreçleri anlık takip edilir,
 • Tam zamanlı olarak süreç değerlendirmesi yapılır,
 • Kompleks ve farklı birimleri kapsayan veriler anlık olarak raporlanır,
 • Veri yönetimi konusunda profesyonellik sunar.

Kurumsal Yazılım Neden Önemlidir? 

İş verimliliği, anlık raporlama ve iş yapma şekli, çağımızın kaçınılmaz olguları hale gelmiştir. Şirket veya işletmelerin dijital dönüşümünü ve markalaşmalarını da zorunluluk haline getirmiştir. Dijital dünyanın her geçen gün büyümesi ve zorunluluk olarak her alana doğal yolla entegre olması, şirket veya işletmelerin de buna ayak uydurmasını beraberinde getirmektedir. Teknolojinin her geçen gün geliştiği ortadadır ve işletmeleri ise buna uyum sağlayabilmesi sadece yazılımla mümkündür. Verimlilik ve gelişmenin mihenk taşı olan Kurumsal Yazılım Neden Önemlidir?;

 1. İş süreçlerini hızlandırır ve zamandan tasarruf sağlar,
 2. Her ölçekten işletmeyi, teknolojiyle buluşturur,
 3. Ar-Ge alanında daha yenilikçi ve hizmet modeli oluşturur,
 4. İnovatif yerli şirketlerin globale açılmasını sağlar,
 5. İletişimi kolaylaştırır ve kesintisiz iletişim sunar,
 6. Detaylı rapor sayesinde büyüme, gelişme ve bilinirlik verir,
 7. Sektör analizi, rakip analizi ve büyüme analizi sunar,
 8. Şirket ve işletmenin genel iskeletinin gösterir,
 9. Performansa dayalı veriler öne sürer,
 10. Kurum işlemine gerek duymaz, bulut tabanlı çalışabilir,
 11. Hata minimum düzeye iner,
 12. Mobil cihazlarla entegre olabilir,
 13. Mekândan bağımsız çalışabilir ve 10 kata kadar daha fazla verimlilik sunar,
 14. Hayatı ve iş düzenini kolaylaştırır,
 15. Çalışan faaliyetlerini de düzenler ve hataları giderir.

Ana süreçleri belirlemek çoğu şirket veya firma için en zor kararlardan biridir ve MGS Software yazılım departmanının tasarladığı yazılımlar özellikle süreç belirlemede kreatif çözüm sunar.

kurumsal yazılım geliştirme

Kurumsal Yazılım Geliştirmenin Amacı Nedir?

Kurumsal Yazılım Sistemlerinin Amacı, işletme çevreleriyle daha sağlıklı bir iletişim kurmak, strateji ve zamanı doğru yönetmektedir. Her firma veya şirket kendi hedef kitlesine ve sektörün gereklilikle dönük şekillenmektedir. Bu bağlamda kendi çalışanlarının sınırlılıklarıyla birlikte sınırlı bir fonksiyona sahiptir. Dolayısıyla bu sınırlılıklar içerisinde iş akışının doğru ve hızlı yönetilmesi çok önemlidir. 

Çalışan sayısını arttırmak ve bu çalışanları etkili bir şekilde yönetmek iyi bir çözüm olabilir ancak çok maliyetli olacaktır. Bu nedenle, firma içi ve dışı gelişmelerde zamandan tasarruf etmek, maliyeti azaltmak ve hatayı minimum düzeye indirmek kurumsal yazılım için ana hedeftir. Bu tür yazılımlar, etki ve verimlilik açısından doğrudan işletme iş sürecine katkıda bulunmaktadır.

 Şirketin yapısını ve ihtiyaçlarını tespit etmek kurumsal yazılımın kendi doğasında bulunmaktadır. Buna bağlı olarak şirketin verimli veya verimsiz çalışan alanlarının ortaya koyulması da yazılım geliştirme de önemlidir. Hal böyle olunca, firma veya işletme için tam bir analiz makinası gibi işlem gören kurumsal yazılımlar, gelir-gider kalemlerini ortaya koymaktadır. Bu kalemler içerisinde gidere neden olduğu halde işletmeye gelir getirmeyen alanları gözler önüne sermektedir.

Kurumsal Yazılım Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

MGS Software Kurumsal Yazılım Geliştirme departmanı, firma veya işletme için öncelikle kurumsal yapıya uygunluk ve iş süreçlerinde entegrasyon unsurlarına dikkat etmektedir. Bu bağlamda düzenli bir çalışma programı sunarken kalıcı iş süreci oluşturmayı sağlamaktadır. Piyasa içerisinde çok fazla yazılım bulunmaktadır ve yazılımlar arasında tercih yapmak gittikçe zorlaşmaktadır. Ancak MGS Software iş süreçlerinde yazılıma ihtiyaç duyan firma veya işletmelere tamamen özgün ve iş yapılarına uygun çözümler ortaya koymaktadır. 

Kurumsal firmalar için her aşamada işlerini kolaylaştıracak ve kalıcı çözümler sunacak yazılımlar geliştirmektedir. Gereksiz fonksiyonlara sahip bir yazılım almadan önce Kurumsal Yazılım Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler şöyledir;

 • Size özgü iş süreçlerini belirleme ve süreçlere odaklanma,
 • Sektöre ve firmaya özgü yazılım geliştirme,
 • Esnek, şeffaf, denetlenebilir ve açık erişimli yazılım ortaya koyma,
 • Uygulanabilirlik ve verimlilik kontrolü yapma,
 • Yazılım gereksinim dokümanını hazırlama,
 • Dokümana göre yazılım kodlamasını bitirme ve test yapma,
 • ISO standartlarını destekleyen yazılım alma,
 • Karmaşadan uzak ve pratik bir arayüze sahip olma,
 • Herkesin kolaylıkla kullanabileceği ve yalın olabilecek bir yazılım ortaya koyma.

MGS Software yerli yazılım geliştirme ajansı, Kurumsal Yazılım Geliştirme için işletmelerin ihtiyaçlarını ve özelliklerini dikkate alır. Bu bağlamda size özgü geliştirilen yazılımla işlerde zamandan tasarruf etme, maliyet avantajı sağlama, daha yüksek gelir getirme ve kalıcı bir kalite sağlanır.

5/5 - (22 votes)