Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Artar? - MGS Software

Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Artar?

Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Artar?

Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Artar?

Sosyal Medya Etkileşimi Nedir?; sosyal platformda yer alan sayfa veya kanalın beğeni, yorum ve paylaşımların hacmidir, Etkileşim Nasıl Artar?; kullanıcıların içeriklerden memnun kalması, doğru ürün ve doğru hedeflenen kitle ve reklam ile etkileşim oranı artar.

Sosyal medya kanalları etkileşim oranları ile platformlarda kendini fark ettirmektedir. Dolayısıyla etkileşim oranında düşük olan veya istediği etkileşim oranını yakalamayan sayfa veya kanal, internet ortamından zamanla silinmektedir. Sayfa veya kanalların e-ticaret veya blog içerik alanlarında içerik üretmeleri ve başarıya ulaşmaları etkileşim oranına indekslidir. Bu bağlamda, müşteriye ulaşmak ve ürünün satılmasını sağlamaktan blog içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaya kadar etkileşim oranına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kullanıcıların sayfa veya kanaldan aldığı hizmetten memnun kalması, trafik olarak geri dönmektedir. Bu trafiği arttırabilmek için MGS Software’nin özel geliştirdiği teknikler bulunmaktadır.

Etkileşim Almak Nedir? | Sosyal Medyada Etkileşim Nedir?

Etkileşim Almak Nedir?; etkileşim, sosyal medya kanallarından yapılan ürün, hizmet, kampanya veya genel içeriklerin bütününün kullanıcıya ulaşması ve geri bildirim olarak yorum, beğeni ve paylaşma almaktadır. Etkileşim oranının her geçen gün artması, sosyal medya kanallarını da daha aktif hale getirmektedir. Paylaşımların bütünü etkileşim odaklı olması ve daha fazla kullanıcıya ulaşması için gereklidir.

Sosyal Medyada Etkileşim Nedir?; sosyal medya kanallarından yapılan paylaşımın kullanıcı tarafında yorum, beğeni ve paylaşım olarak karşılık görmesidir. Etkileşim bu bağlamda sosyal medya kanalları ile kullanıcı arasında gidip gelen uyarıcı bir hacimdir. Bu hacmin artması ve azalması direkt olarak etkileşim ile ilgilidir. Etkileşim ise sosyal medya kanallarının yönetme becerisindedir. Yönetim ne kadar profesyonel şekilde yapılırsa sosyal medya kanallarının büyümesi, gelişmesi ve bilinirliği de artacaktır.

Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi Nedir?

Müşteriler artık övgü, şikâyet ve aralarındaki her şey için sosyal medya kanallarını tercih etmektedir. Dolayısıyla markaya özgü bir sosyal medya kanalı açılması ve bu kanala hizmete dönük içerik girilmesi çok önemlidir. Bu bağlamda MGS Software profesyonel bir Sosyal Medya Yönetimi sunmaktadır.

Sosyal medya etkileşim stratejisi oluşturmak, uzun vadeli müşteri memnuniyeti için çok önemlidir. Çoğu tüketici, sosyal medya varlığı olan markaların ve şirketlerin müşterileriyle anlamlı şekillerde etkileşim kurmasını bekler. Sosyal medya gelişmeye devam ettikçe, izleyicilerin markalarla etkileşim kurma şekilleri de gelişecektir. Yorum, beğeni ve paylaşımın bütününü ifade eden Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi Nedir?;

 • Sosyal medya platformları müşteri ile olan ilişkinizi kuvvetlendirir,
 • Markanızın akılda kalıcılığını arttırır,
 • Ürün, hizmet veya kampanyalarınızın hızlıca yayılmasını sağlar,
 • Sayfa, kanal veya web sitesi ziyaretçi sayısını arttırır,
 • İş birliği veya iş ortaklığı kurmanıza olanak sağlar,
 • Satışlarınızın artmasına etki eder,
 • Sabit ve sadık müşteri profili oluşmasını sağlar,
 • Müşterileri tanıma ve onlara dönük hizmet sunma imkânı verir.

Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi kullanıcıların hizmete ulaşması, geri bildirimde bulunması, marka bilinirliğinin artması ve hizmetlerin daha fazla kişi tarafından kullanılmasında etkilidir.

Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Arttırılır?

Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Arttırılır?

Sosyal medya kanallarında büyüme, gelişme ve markalaşma etkileşimle doğru bağlantılıdır. Etkileşim oranının artması, kanalın aktifliğini ve bilinirliğini de arttıracaktır. Dolayısıyla pek çok kullanıcı etkileşimini arttırma yollarını aramaktadır. Yorum, beğeni ve paylaşım odaklı olarak Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Arttırılır?;

 • Persona çalışması ve analizle hedef kitle belirleme,
 • İçerikleri özgün, kaliteli ve dikkatli hazırlanma,
 • İçerik ve hedef kitle uyumlu içerik paylaşma,
 • Sosyal medya kanallarının aktif saatlerini takip etme,
 • Aktif saatlere göre içerik paylaşma,
 • Paylaşım zamanını planlama,
 • Her gün düzenli içerik girilmesi,
 • Trendleri takip etme ve anında içeriğe dönüştürme,
 • Profesyonel bir yönetim kadrosu bulundurma,
 • Kanal bazlı reklam ve dijtal pazarlama çalışması.

MGS Software Kurumsal Yazılım Firması sosyal medya departmanı, tüm bu maddelere özgü içerik üretmektedir. Aynı zamanda kanala özgü özel teknikler kullanmaktadır. Bu kriterler tek başına etkileşimi arttırmak için yeterli değildir ve dolayısıyla profesyonel bir destek alınması gereklidir. 

Sosyal Medya Etkileşim Arttırma Yolları

Etkileşim arttırmak için belirlenmesi gereken ilk husus hedef kitle olmalıdır. Hedef kitleye uygun içerik üretilmediği takdirde istenilen başarıyı yakalamak çok zordur. Her sosyal medya kanalının hedeflediği bir kitle ve bununla doğru orantılı olarak etkileşim hacmi bulunmaktadır. Bu bağlamda, profesyonel bir destek ile ihtiyaca ve hedefe dönük kitle araştırması yapılması gereklidir. Hedef kitle araştırması yapıldıktan sonra Sosyal Medya Etkileşim Arttırma Yolları takip edilmelidir.

 • Hedef Kitleyle Ulumlu İçerik Paylaşımı
  Kullanıcıların sosyal medya kanallarını takip etmelerinin bir amaçları vardır ve içeriklerin de bu amaca dönük olması gereklidir. Mizah sayfasının haber sayfası gibi davranması veya haber sayfasının mizah sayfası gibi davranması etkileşim oranını azaltacaktır. Aynı zamanda kaliteli, özgün ve doğru içerik paylaşımı da oldukça önemlidir.
 • Resim ve Yazı Kullanmak
  Sosyal medya kanallarında yapılan paylaşımların üç duyu organı olan gözler, kulaklar ve ağza hitap etmesi gereklidir. Paylaşımların görsel içerik barındırması çok önemlidir. Aynı zamanda paylaşımların kullanıcıları da konuşmaya, içeriklere katılmaya ve dinlemeye çekmelidir. Paylaşımlarda yazıların bulunması da çok önemlidir ancak paylaşımları kapatmamasına dikkat edilmelidir.
 • Gönderi Zamanı Oluşturma
  Sosyal medya kanallarınızın etkileşim zamanlarını takip edin ve bir rapor haline getirin. En fazla etkileşim aldığı zamanlarda paylaşım yapmaya özen gösterin. Buna ilaveten düzenli içerik paylaşımı yapmak çok önemlidir ve günlük içerik girişi sağlanmalıdır. Sosyal medya kanallarını yönetmek zaman ve emek istemektedir. Platformları açıp bir kenara bırakmanız hem size hemde kullanıcı portföyünüzün işine yaramayacaktır.
 • Hedef Kitleyle Etkileşim Halinde Olma
  Hedef kitlenizi paylaşımlarınızın içerisine çekmeli ve iletişim ağı oluşturmalısınız. Paylaşımların belirli bir kısmı soru veya düşünmeye yönelik olmalıdır ve “Siz ne düşünüyorsunuz, ne olmalı, nasıl olmalı ve neyi hatalı yaptı” gibi cümleler kullanmalıdır. Böylece hedef kitleyi sosyal medya kanallarınız içerisinde tutabilir ve keyifli zaman geçirtebilirsiniz. Etkileşim arttırmak için en etkili yollardan birisi faydalı içerik üretmek ve keyifli zaman geçirtmektedir. Elbette bunların bütünü sadece etkileşim ve iletişim ile mümkün olmaktadır.
 • Canlı Yayın Aktivitesi
  Günün belirli saatlerinde açacağınız canlı yayınlar ile hedef kitlenizi çekebilirsiniz. Elbette bunun için sosyal medya kanallarınızın hangi saatlerde ziyaret edildiğini ve en çok etkileşimi ne zaman aldığını belirlemelisiniz. Daha sonra bu tarihlerle uyumlu olarak gönderi paylaşabilir ve canlı yayın aktiviteleri düzenleyebilirsiniz. Böylece kullanıcılar sizi takip etmekten ve etkileşime girmekten memnun kalacaktır.
 • Analiz ve Veri Toplama
  Etkileşimi arttırmanın en önemli unsuru, analiz ve veri toplama da saklıdır. Sosyal medya kanallarınız için o güne değin doğru ve yanlış yaptığınız şeyler analizlerle ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla grafikleri doğru okuyarak kanalınızı geliştirebilir ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Sonuç ve Genel Değerlendirme
  Sosyal medya platformlarının tamamı etkileşime etkileşim mantığı algoritması ile çalışmaktadır. Dolayısıyla paylaşımların tamamı da etkileşime dönük olmalıdır. Gerekli zamanı ve emeği göstermeli ve bununla birlikte sabırlı olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda profesyonel bir destek almanızda kanallarınızın büyümesi, gelişmesi ve markalaşması açısından çok önemlidir. Bu bağlamda, MGS Software alanında uzman ve deneyimli kadrosu ile Sosyal Medya Yönetimi alanında hizmet vermektedir, dolayısıyla bu hizmetlerden istifade ederek Sosyal Medya Etkileşimi Arttırma için bir adım öne çıkabilirsiniz.
5/5 - (19 votes)