Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? - MGS Software

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil uygulama nasıl yapılır? ;Android ve IOS işletim sistemine sahip olan mobil cihazlar için özel yazılan yazılımlar, bir proje oluşturulması ile yapılmaktadır. Uygulama için çalışmaya başlamadan önce hangi amaca hizmet edeceğini ve geliştirilme nedeni ortaya koyulmalıdır. Çünkü uygulama geliştirme maliyetli bir iştir ve iş üzerinde profesyonel bir yaklaşım istemektedir. Bu noktada MGS Software müşteri veya potansiyel müşterileri ile fikir alışverişi yapmaktadır. Dolayısıyla ortaya çıkabilecek mobil cihaz uyumlu uygulamalar hakkında kreatif çözümler sunmaktadır. 

MGS Software ile Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar, mobil cihazlar için uygulama geliştiricisi bulabilmek için öncelikle fikirlerini belirtmeleri gerekmektedir. Nitekim ortada bir fikir veya proje olmadan uygulama geliştirmek de imkansızdır. Bu noktada nasıl bir uygulama istediğinizi ve hangi amaca yönelik kullanacağınızı net ve açık bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Böylece hangi probleme kreatif çözümler sunabileceğini de belirlemiş olursunuz ve geriye sadece yazılımı geliştirmek kalacaktır. Bunların yanı sıra IOS ve Android cihazlara özel olarak tasarımlar bulmak veya geliştirmek zorundasınız. Bu noktada MGS Software uzman yazılım ekibi daha önce yaptığı projeleri inceleyerek kendinize uygun tasarımı belirleyebilir veya özel bir tasarım talebinde bulunabilirsiniz.

mobil uygulama nasıl yapılır? kodlama dilleri nedir?

Mobil Uygulama Kodlama Dilleri Nelerdir?

Mobil uygulama geliştirme dili, dünya üzerinde pek çok uygulama, tasarım ve özelleştirme aşamalarında gerekli olmaktadır. Mobil Uygulama Kodlama Dilleri de firma veya işletmelere teknolojiye çok kısa süre içerisinde uyum sağlaması açısından katkı da bulunur. Teknoloji şirketleri, bilgi dünyası içerisinde, mobil geliştiricilik ile daha fazla kazanç elde eder. Bu nedenle, mobil cihazlar için geliştirilen uygulamaların en önemli farkı kodlandığı dilleridir. Uygulama dilleri, program dillerine nazaran daha kolay ve daha pratik kavranılmaktadır. Ancak bir profesyonel tarafından yapılan uygulamalar, programlama dillerinden de yardım alınarak daha kreatif bir çözüm sunabilmektedir.

Bu noktada, Mobil Uygulama Tasarım Dilleri arasında C Programlama Dilleri sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca kullanılan uygulama dilleri şunlardır;

Bu diller içerisinde Swift ile IOS, MacOs, TvOs, iPadOs ve WatchOs işletim sistemlerine yönelik uygulama geliştirilebilmektedir. Ayrıca bu dil, en güvenilir kodlama dili olarak da Apple tarafında sıklıkla tercih edilmektedir. Android için ise Android Studio, Cordova programları ve Java kodlama dili tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Mobil Uygulama İşletim Sistemi Uyumluluğu Nedir?

Mobil Uygulama İşletim Sistemi Uyumluluğu, Android için tasarlanan bir uygulamanın IOS da sağlıklı çalışmaması veya IOS için geliştirilen bir uygulamanın Android de yürütülememesi anlamına gelmektedir. IOS tabanlı bir mobil cihaz için geliştirilen uygulama, bu işletim sistemini kullanan tüm cihazlar tarafından sağlıklı bir şekilde çalıştırılabilmektedir. Aynı şekilde Android tabanlı bir uygulama geliştirildiği zaman, aynı işletim sistemine sahip bir cihaz tarafından işlenebilir ve pratik şekilde kullanılabilir. 

Mobil İşletim Sistemi cep telefonları, akıllı cihazlar, tabletler ve PDA’lar için özel geliştirilmiş sistemlerdir ve kendi içlerinde işletim sistemine göre farklılıklar bulunur. İşletim sistemleri de bu tür cihazlar ve cihazların içinde ki yazılıma uyumlu olarak çalışmasına olanak tanır. Dolayısıyla hem IOS uygulama hem de Android uygulama geliştirirken işletim sistemlerine özel kodlama yapılmalıdır. Buna ilaveten, işletim sistemi mağazalarında da sürüm oluşturulmalı ve satışa sunulmalıdır.  Bu uygulamalar internet kotasından oldukça az tüketmektedir ve masaüstü cihazlara göre daha tasarrufludur. Kullanıcıların web sitesine, uygulamaya veya amaca yönelik hareket etmesine daha hızlı dönüt vermektedir. 

MGS Software olarak sizde firma veya işletmenize özel uygulama tasarlamak ve proje oluşturmak istiyorsanız hemen iletişime geçebilirsiniz. Dinamik ve modern kreatif çözümler ile kullanıcı sayınızı arttırın ve herkesin hayatını kolaylaştırın.

5/5 - (25 votes)