Yazılım Firması Nedir? Ne İş Yapar? - Yazılım Şirketleri

Yazılım Firması Nedir?

yazılım firması nedir?

Yazılım Firması Nedir, Ne İş Yapar? | Yazılım Şirketleri

Yazılım Firması Nedir, Ne İş Yapar?; Yazılım Şirketleri, firma, işletme veya bireysel çalışmalar için web sitesi tasarlayan ve işleri kolaylaştırmak adına ürünler ortaya koyan firmalardır, kurumsal veya bireysel kullanıma uygun olarak özel çalışmalar yaparlar.

Bir yazılım şirketi; öğrenme, değerlendirme, hesaplama veya eğlenme gibi amaçlar için kullanılabilecek bilgisayar yazılımları geliştirir ve dağıtır. Bu şirketler, lisans ücretlerini ödemek, abonelik sunmak veya işlemlere göre ücret almak gibi çeşitli iş modelleri altında çalışır. Bu doğrultuda, bilgisayar veya mobil tabanlı olarak ihtiyaçlara ve amaçlara göre birtakım programlar yaratır. Programları meydana getiren kodlar ile birlikte yönetimini de üstlenen yazılım firmaları, teknolojik cihazlara neyi nasıl yapacaklarını komutlarla öğretir. 

MGS Software, müşteri veya potansiyel müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarına uygun olarak proje geliştirme; üretme, strateji oluşturma, ürün tasarlama, reklam ve danışmanlık sunma hizmetini veren bir yazılım firmasıdır. Bu anlamda gerekli teknolojilerden faydalanarak ürün ve hizmetin en kaliteli şekilde ortaya çıkmasını sağlar.

Yazılım Firmaları Ne Yapar?

Software yani yazılım terimi gündelik hayatımızda neredeyse tüm alanlarda karşımıza çıkmaktadır. İnternet sitelerinden uygulamalara ve hatta iş süreçlerinde bile yazılımlardan faydalanılmaktadır. Hal böyle olunca yazılım sektörünün önemi giderek artmaktadır ve dolayısıyla talep de büyümektedir. Yazılım çok geniş bir alanı kapsadığı, ihtiyaca ve amaca göre çeşitlendiği için yaptıkları işlerde çeşitlenmektedir.

Belirli amaca yönelik işlem ve görevleri yerine getiren Yazılım Firmaları Ne Yapar?;

 • Bilgisayar programları geliştirirler.
 • Mobil uygulama geliştirirler.
 • Web sitesi tasarlar ve modellerler.
 • Ürün ve hizmeti doğru amaçla kullanırlar.
 • Bilgi, yetenek, deneyim ve hayal gücüne göre proje oluştururlar.
 • Teknolojik ürünler ortaya koyarlar.
 • İş takip sistemleri oluştururlar.
 • Zamandan tasarruf ettirirken maddi açıdan da rahatlık sunarlar.

Yazılım firmaları genel itibariyle müşteri veya potansiyel müşterilerinin ihtiyaçları veya hedefleri doğrultusunda ürün, hizmet veya kampanya geliştirirler. Bu bağlamda gerekli teknolojilerden de faydalanarak kreatif çözüm sunarlar ve markalaşmanın önünü açarlar.

yazılım firması

Yazılım Ürünleri Nelerdir?

Yazılım firmaları genel itibariyle esnek çalışan ve belirli kurallara bağlı olmayan departmanlardan oluşur. Çünkü yazılım projeleri temel olarak projelerle kısıtlandırılamaz ve ürün yelpazesi çok geniştir. Bu bağlamda, yazılımsal projeler için bilgi, yetenek/beceri, deneyim ve hayal gücüyle bağlantılı olarak çok sayıda farklı proje ve ürün ortaya koyulabilir. Bunlarla birlikte yazılım terimiyle web sitesi birbirinin yerine kullanılan sözcükler haline gelmiştir. Nihayetinde yazılım en fazla web sitesi alanlarında tercih edilmektedir ve sektöre ya da kullanıma bağlı olarak çeşitlenmektedir.

Kurumsal veya bireysel kullanıma uygun olarak MGS Software’nin Yazılım Ürünleri Nelerdir?;

MGS Software bu anlamda müşteri veya potansiyel müşterilerine üst düzey ölçümler yaparak verimlilik çalışmalarıyla birlikte satış ve pazarlama rakamlarının artmasına öncülük etmektedir.

Yazılım Firmalarının Sektör Seçimi ve Yazılım Projeleri

MGS Software çatısı altında yazılım ürün ve hizmetlerinin çeşitlilikleri geniştir ve sınırlandırmak çok zordur. Genel anlamda yazılım alanı da sınırlandırılmaya veya ürün yelpazesini kısıtlamaya uygun değildir. Bununla birlikte müşteri veya potansiyel müşterilerin ihtiyaç ve hedeflerine göre yazılım geliştirilmektedir. Bu bağlamda MGS Software ile birlikte eğitimden sağlığa, güvenlikten pazarlamaya, eğlenceden ticarete kadar ihtiyaca ve hedefe dönük özel projeler geliştirilmektedir. Bu bağlamda sektör kararı verildikten sonra isteğe uygun bir şekilde titizlikle yürütülecek bir süreç başlamaktadır. 

Özellikle elektronik pazarlama alanında rekabetin yükselmesi ve modern yazılımlara ihtiyacın artmasıyla birlikte E-Ticaret sistemlerinin gelişmesinde rağbet artmıştır. Dolayısıyla ihtiyaca dönük yazılım gelişimi, dönemin trendleri haline gelmiştir ve arz-talep dengesinin kurulmasına etki etmiştir. Bazı firmalar sadece oyun geliştiriciliği ile ilgilenirken bazı firmalar ise sağlık sektöründe hizmet vermektedir. Hal böyle olunca, iletişime geçmeyi planladığınız firmanın projelerine, amaç ve hedeflerine ya da yönelimlerine dikkat etmek oldukça önemli hale geliyor.

yazılım firmalarının avantajları

Yazılım Firmalarının Sağladığı Kolaylıklar

Yazılım firmaları gerek müşteriye gerekse de kendisine pek çok kolaylık sağlamaktadır. Konuya yazılım firmaları gözünden yaklaşıldığında her proje bir deneyimdir ve yazılım departmanı projelerle kendisini geliştirir. Müşteri veya potansiyel müşteri gözünden yaklaşıldığında ise maliyet en önemli etkendir. Kişiler işin değerine göre belirli bir ücret ödedikten sonra işlerinin kolaylaşmasını ve maliyetlerinin düşmesini beklemektedir. Yazılımın insan hayatına dahil olmasında ki en önemli amaç, zamandan tasarruf sağlarken gider kalemlerini de azaltmasıdır.

Yazılım Firmalarının Sağladığı Kolaylıklar içerisinde en önemlisi firma, işletme veya bireysel çalışanların istekleri ve ihtiyaçlarını doğru anlamak ve bunları teknoloji ile buluşturmak vardır. Bununla birlikte kişiler yatırımını güvenli bir kuruma yapmak ister ve dolayısıyla yazılım firmaları bu güveni boşa çıkarmamaları gereklidir. Projenin sağlıklı yürütülmesi, müşteri veya potansiyel müşteriye yarar sağladığı gibi firmaya da etkisi olacaktır.

Yazılım Firmasının Avantajları Nelerdir?

Firma, işletme veya bireysel olarak yazılıma ihtiyaç duyanlar, özel ihtiyaç ve taleplerine yönelik hizmet aldığı için eksiklikleri giderebilmektedir. Bu bağlamda, mevcut altyapıya tamamen uyumlu ve entegre bir şekilde çalışabilecek anahtar teslim yazılımlar almaktadırlar. Verileri depolamasından analiz etmesine, verimlilikten eksik tespitine kadar fayda sağlayan Yazılım Firmasının Avantajları Nelerdir?;

 • Şirkete mobil olma özelliği kazandırır.
 • Ofis dışında toplantı özgürlüğü verir.
 • Çalışan-yönetici ilişkisini tek bir tarayıcıda toplar.
 • Finans, pazarlama ve satış döngüsünü gerçekleştirir.
 • Etkinlik ekleme özelliği ile hatırlatıcı oluşturur.
 • Tercihe göre yıllık, aylık, haftalık ve hatta günlük veri depolar.
 • Dosya, belge paylaşımı ve canlı sohbet özelliği sunar.
 • İş süreci yönetiminin tamamında etkin olarak yer alır.
 • Zamandan tasarruf sağlar ve personel açığını kapatır.
 • Hata paylarını minimum düzeye indirir.
 • Az maliyetle çok iş prensibini benimsemesiyle birlikte maliyeti düşüktür.

Yazılım firmalarının sağladığı avantajlarla birlikte güvenilir bir iş ortaklığı da kazanmış olursunuz. Yazılım hayatın her noktasında sıkça ihtiyaç duyulabilecek bir sektördür, dolayısıyla işini beğendiğiniz bir firma, hayat boyu yanınızda etkin bir şekilde yer alır. Peki uzun süreli çalışılabilecek ve işlerinden verim alabileceğiniz yazılım firmalarında olması gereken özellikler nelerdir?

Yazılım Firması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazılım dünyasında rekabet ekosistemine uyum sağlayabilen ve teknolojik gelişmeleri takip eden firmalar sıkça tercih edilmektedir. Kilit ve rol gösterici bir rol üstlenmek, çoğu yazılım firmasının bünyesinde barındırdığı özellikler değildir. Firmalar, yazılım olarak kendilerini piyasaya sürmektedir ancak kısa süre sonra piyasadan çekilmek zorunda kalmaktadır. Nihayetinde bunun en somut kanıtını da yine rekabetçi ortam oluşturmaktadır çünkü kendileri bile bu ortamda ayakta kalamamaktadır, dolayısıyla müşterilerine nasıl yardımcı olacaktır? 

Bu noktada MGS Software, diğer yazılım firmaların aksine bünyesinde alanında uzman departman barındırmaktadır ve gücünü müşteri/potansiyel müşterilerden aldığını bilmektedir. Bu çok önemli bir noktadır; müşterilerine yukarıdan bakan bir firma ile iletişim kurmak çok zordur. Bununla birlikte MGS Software’nin benimsediği prensipler ve Yazılım Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler şöyledir;

 1. İş sürecinde etkin ve kreatif çözümler sunmak.
 2. Sektöre özel olarak kurgulanmış yazılımlar yapmak.
 3. İhtiyaca ve hedefe uygun olarak her firmaya farklı konsept sunabilmek.
 4. Proje ekibi bulundurmak ve tecrübeye sahip olmak.
 5. Referanslarının kuvvetli olması ve bununla birlikte desteklenmesi.
 6. Satış sonrası destek ve işin takip edilmesi.
 7. Yatırımın geri dönüşünün ne ölçüle alınması

Bunlarla birlikte MGS Software yıllardan beri deneyimli ve tecrübeli ekiple birlikte çalışmalarını sürdürmektedir ve departmanını da teknolojik yeniliklerle birlikte güncellemektedir. Hala bir proje oluşturmadınız mı?; iletişim kurun; farkı, kaliteyi ve alanında uzman ekiple tanışın.

 

5/5 - (1 vote)